TRAWNIK

Równy i zadbany trawnik to niewątpliwie marzenie niejednego właściciela działki. To także jeden z ważniejszych elementów ogrodowej kompozycji. Stanowi tło dla drzew, krzewów, kwiatów, a także wprowadza w ogrodzie porządek. Przemyślany trawnik nawet na niewielkiej działce sprawi, że będzie on sprawiał wrażenie przestronniejszego.

ZALETY TRAWNIKÓW NA DZIAŁKACH

Warto wiedzieć, że prócz walorów estetycznych trawnik w naszym ogrodzie ma także inne zalety. Prawidłowo pielęgnowany, porośnięty zdrowymi roślinami dostarcza otoczeniu dużą ilość tlenu oraz podnosi wilgotność powietrza. Wytworzony w ten sposób mikroklimat będzie sprzyjał dobremu wypoczynkowi w ciepłe, letnie dni.

PODŁOŻE

Aby stać się posiadaczem pięknego trawnika, należy odpowiednio przygotować pod niego podłoże. Przede wszystkim teren trzeba oczyścić ze zbędnych korzeni, kamieni oraz chwastów. Warto przekopać teren widłami. Następnie zbyt zwięzłą glebę rozluźnić dosypując piasku, a w przypadku luźnej dodać kompostu lub odkwaszonego torfu. Jeżeli nasz nowy trawnik ma być w miejscu gdzie gleba jest jałowa, powinniśmy wierzchnią warstwę wymienić na nawiezioną, urodzajną ziemię.

SIANIE

W sklepach ogrodniczych jest dość duży wybór różnych mieszanek nasion traw. Jeżeli po naszym trawniku będą biegały dzieci warto wybrać odporniejszą mieszankę sportową lub rekreacyjną. Natomiast odmiany dywanowe i parkowe, bardzo dobrze nadają się na trawniki ozdobne.

Sianie trawy najlepiej wykonać na przełomie kwietnia i maja lub sierpnia i września. Wtedy to podłoże jest dobrze nawilżone. Równomiernie wysiane nasiona należy zagrabić tak, by przykryć nasiona cienką warstwą ziemi, a następnie ostrożnie podlać, tak by nie wypłukać nasion. Trzeba pamiętać o tym, aby podłoże było stale wilgotne, ponieważ kiełkujące nasiona mogą nie wytrzymać suszy.

TRAWNIK Z ROLKI

Zamiast wysiewu nasion, można założyć trawnik z rolki. Można go rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Darń powinna być jednolicie zielona, zdrowa, bez chwastów oraz z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Trawa z rolki, umożliwia nam założenie pięknego, zielonego trawnika w bardzo szybki sposób. Płaty rozkładane są na nawilżonym podłożu, przygotowanym w taki sam sposób jak pod siew trawy. Układamy w taki sposób, by szczeliny się mijały i starannie dociskamy. Następnie wałujemy i podlewamy, a krawędzie wyrównujemy nożem.

KOSZENIE

Aby nasz ogrodowy trawnik pięknie zdobił nasz ogród, należy odpowiednio o niego dbać. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy trawa będzie miała 8-10 cm wysokości. Skracamy ją wtedy o 1-1,5 cm. Kolejne dwa razy przycinamy w podobny sposób, a następne już coraz niżej aż do planowanej wysokości. Dobre koszenie to zapewni odpowiedni model kosiarki, przed zakupem warto wypróbować jak się nią manewruje, sprawdzić czy uchwyt jest wygodny oraz czy kosz na trawę łatwo się opróżnia. Najczęściej w sklepach ogrodniczych możemy wybrać pomiędzy różnymi modelami kosiarek elektrycznych i spalinowych. Kosiarka elektryczna nie emituje spalin i zbytnio nie hałasuje. Jednak zasięg takiego urządzenia jest ograniczony długością przewodu elektrycznego i przy tym należy uważać, aby nie przyciąć kabla. Natomiast kosiarki spalinowe są niezależne od źródła zasilania i dysponują jednocześnie stosunkowo dużą mocą koszenia. Są jednka zdecydowanie głośniejsze od elektrycznych oraz trzeba je regularnie konserwować.

NAWOŻENIE

Nie wolno zapomnieć także o nawożeniu, który zapewnia odpowiedni wzrost roślin. Pierwsze zasilenie trawnika wykonujemy jesienią. W kolejnych sezonach nawóz rozsypujemy wiosną, a następnie zabieg powtarzamy pod koniec lata.

PODLEWANIE

Nie można również dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ odpowiednie nawilżenie podłoża decyduje o prawidłowym rozwoju trawy. Dobre efekty daje systematyczne podlewanie trawnika, rozproszonym strumieniem wody.NAPOWIETRZANIE

Warto również zadbać o odpowiednie napowietrzenie podłoża. Dzięki niemu zapobiegniemy tworzeniu się filcu, który znacznie utrudnia dostęp powietrza do korzeni, zatrzymuje wodę oraz sprzyja rozwojowi chorób grzybicznych. Aeracje najlepiej przeprowadzić jesienią za pomocą wertykulatora lub aeratora.USUWANIE CHWASTÓW I MCHU

Pielęgnacja trawnika to także odchwaszczanie. Chwasty najlepiej usuwa się za pomocą specjalnej, wąskiej łopatki, która podważa korzenie. Na bardziej odporne okazy można zastosować środki chwastobójcze. Jeżeli na naszym trawniku pojawi się mech, to znaczy, że gleba jest za kwaśna. Można wtedy zastosować specjalne preparaty, które ułatwią jego usuwanie.
Jeśli mech pojawia się na naszym trawniku sporadycznie, możemy spróbować zwalczyć go grabiami i cienką warstwą piasku rozsypaną na trawniku. Jeśli piaskowanie i grabienie nie przynoszą efektów wypróbujmy specjalne nawozy, czy też specjalistyczne preparaty. Do wybory mamy Antymech, Mniszek i Mogeton 25 WP. Zwalczanie rozpocznijmy na wiosnę. Systematycznie wygrabiajmy wypalony mech, a puste po nim przestrzenie, obsiewajmy trawą. Warto po około miesiącu, dwóch, powtórzyć zastosowany wcześniej preparat.

ŁĄKA KWIETNA JAKO TRAWNIK

Jeżeli nie chcemy poświęcać zbyt wiele czasu lub po prostu tym czasem nie dysponujemy, idealnym rozwiązaniem będzie łąka kwietna. W tym wypadku najłatwiej będzie kupić gotową mieszankę traw, która zawiera nasiona kwiatów rosnących na typowej łące. Taką łąkę można założyć na już istniejącym, zniszczonym trawniku, wysiewając w puste miejsca nasiona zakupionej mieszanki. Łąka kwietna lub wypielęgnowana, zielona trawa z pewnością nada niezwykłego uroku wokół naszej altany.